Złamany ząb – i co teraz?
Złamanie zęba może wynikać z różnych sytuacji takich jak pechowy upadek czy wypadek komunikacyjny, ale również z powodu próchnicy. W wielu przypadkach złamany ząb można uratować – liczy się jednak jego odpowiednie zabezpieczenie oraz jak najszybsze zgłoszenie się do dentysty.
Poniżej znajdziesz:
- Mechaniczne urazy zęba w obrębie korzenia
- Mechaniczne urazy zęba w obrębie korony
- Złamany ząb – jak go uratować?
Na urazy mechaniczne zębów – w tym ich złamania – szczególnie narażonych są dwie grupy pacjentów. Są to:
- dzieci i młodzież, które w wyniku dużej aktywności czy błędnego szacowania ryzyka mogą ulec wypadkowi,
- osoby aktywne fizycznie oraz profesjonalnie uprawiające sport, które mają częstszy kontakt z sytuacjami wysokiego ryzyka.
PROMOCJA NA USŁUGI PROTETYCZNE! |
UMÓW KONSULTACJĘ i oszczędź nawet 20% kosztu implantu! |
Mechaniczne urazy zęba w obrębie korzenia
W stomatologii wyróżnia się kilka typów urazów mechanicznych zęba – i dzieli się je na uszkodzenia w obrębie korzenia oraz korony. Do najczęstszych urazów echanicznych korzenia zalicza się zwichnięcia zęba (wybicie zęba), czyli sytuacja, w której na skutek uderzenia ząb całkowicie wypadł z zębodołu. Jeżeli na skutek zwichnięcia ząb jest jedynie rozchwiany, dentysta może spróbować ponownie go unieruchomić przy pomocy specjalnej szyny, noszonej przez pacjenta przez 5-6 tygodni. Gdy jednak doszło co ząb całkowicie wypadł, jedynym sposobem na jego uratowanie jest bardzo szybkie umieszczenie go z powrotem w zębodole i unieruchomienie szyną.
Uwaga! W tym przypadku liczy się czas. Do dentysty trzeba zgłosić się w ciągu godziny po wypadku – później komórki ozębnej zaczynają już obumierać. Wybity ząb musi zostać także odpowiednio zabezpieczony – należy go umieścić w czystym pojemniku wypełnionym roztworem soli fizjologicznej, mlekiem lub płynem do soczewek kontaktowych.
Mechaniczne urazy zęba w obrębie korony
Urazy mechaniczne występują także w obrębie korony zęba. Zalicza się do nich m.in. pęknięcia zęba, ukruszenia oraz złamania korony. Warto dodać, że przyczyną złamania korony mogą być również:
- zaawansowana próchnica (gdy ząb jest już bardzo zniszczony przez bakterie)
- szkodliwe nawyki (podgryzanie długopisu podczas pracy, otwieranie zębami butelek)
Złamany ząb – jak go uratować?
Specjaliści z naszej kliniki SMYLO za każdym razem dopasowują sposób leczenia złamanego zęba do stopnia złamania, jak i do możliwości finansowych pacjenta. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim ukruszeniem, leczenie może obejmować światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe albo licówki. Pierwsza opcja jest z pewnością bardziej przystępna finansowo i wymaga jednej wizyty w gabinecie. Licówka – czyli cienki płatek porcelany przyklejany do zęba – to rozwiązanie droższe, ale jednocześnie bardzo trwałe oraz estetyczne.
Jeżeli lekarz zdiagnozuje poważniejsze złamanie zęba, a dodatkowo – uszkodzenie miazgi, procedura jest bardziej skomplikowana. Należy wówczas wykonać badanie RTG, po nim zazwyczaj konieczne jest leczenie kanałowe oraz założenie wkładu koronowo-korzeniowego, na którym montuje się koronę protetyczną.
Gdy mamy do czynienia z zębem złamanym poniżej linii dziąseł (a więc z ułamaniem korzenia), wówczas jednym rozwiązaniem jest ekstrakcja oraz leczenie implantologiczne. Polega ono na wszczepieniu pacjentowi niewielkiej tytanowej śrubki, która po pewnym czasie zrasta się z kością i zastępuje korzeń zęba. Na nim później montuje się koronę. Implanty są rozwiązaniem bardzo bezpiecznym, trwałym i estetycznym, ale zdecydowanie najdroższym.
Bez względu na to, do jakiego urazu mechanicznego doszło, w każdej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Rozchwiany w zębodole ząb nie wrośnie sam! Nasi specjaliści SMYLO posiadają bogate doświadczenie w ratowaniu złamanych zębów i dopasują odpowiednią formę jego leczenia do każdego przypadku.
Umów się na wizytę
Nasz konsultant oddzwoni do Ciebie i umówi na wizytę w dogodnym terminie
Napisz, jakie są Twoje oczekiwania, np. planowany termin rozpoczęcia leczenia, dodatkowe sugestie.