Jaki aparat ortodontyczny wybrać dla dorosłego?
W naszym kraju powoli zmienia się świadomość dotycząca leczenia ortodontycznego – wiele osób zdaje sobie sprawę, że wady zgryzu można, a nawet powinno się leczyć nie tylko u dzieci, a także u dorosłych. W naszej klinice SMYLO pojawia się coraz więcej osób w wieku trzydziestu, czterdziestu, a nawet więcej lat, które chcą pozbyć się wad zgryzu. Jednym z najważniejszych aspektów leczenia ortodontycznego jest oczywiście dobór odpowiedniego aparatu. Jaki aparat ortodontyczny wybrać dla dorosłego? Podpowiadamy!
Spis treści:
Aparat ortodontyczny dla dorosłego – stały czy ruchomy?
Rodzaje aparatów ortodontycznych dla dorosłych
Aparaty – na co zwrócić uwagę?
Na początek przypomnienie, dlaczego trzeba leczyć wady zgryzu – i to bez względu na wiek. Po pierwsze – leczenie ortodontyczne pozwala przywrócić estetykę uśmiechu. Krzywe, nierówne zęby z pewnością nie są powodem do dumy. Wiele osób z ich powodu ma kompleksy, zaniżoną samoocenę, problemy z nawiązywaniem relacji z otoczeniem. Leczenie ortodontyczne pomaga pozbyć się tych problemów. Po drugie – wady zgryzu bardzo często utrudniają, a nawet uniemożliwiają zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Gdy zęby są krzywe czy nachodzą na siebie, trudno jest je dokładnie wyszczotkować i oczyścić przestrzenie międzyzębowe nićmi, skąd już prosta droga do próchnicy oraz chorób przyzębia. Po trzecie – nieleczone wady zgryzu mogą mieć poważne konsekwencje dla całego organizmu. Bóle oczu i głowy, kłopoty z normalnym spożywaniem posiłków, nadmierne ścieranie zębów, bóle stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet skrzywienie kręgosłupa – to tylko kilka przykładów.
Aparat ortodontyczny dla dorosłego – stały czy ruchomy?
Ogólnie rzecz biorąc, aparaty ortodontyczne dzieli się na aparaty ruchome i stałe. Nietrudno się domyślić, że aparat ruchomy pacjent użytkuje przez kilka-kilkanaście godzin na dobę (np. w nocy), samodzielnie wkładając go do jamy ustnej i stamtąd wyjmując. Aparat stały założony jest na zęby na cały okres leczenia, który – w zależności od indywidualnego przypadku – trwa od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Czy zatem pacjenci dorośli mogą wybierać pomiędzy aparatami ruchomymi a stałymi? Raczej nie. Aparaty ruchome są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia, u których występują jeszcze zęby mleczne, a wady zgryzu są niewielkie. U osób dorosłych stosuje się leczenie aparatami stałymi.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Współczesna stomatologia oferuje pacjentom możliwość skorzystania z wielu rozmaitych aparatów ortodontycznych.
- Aparat ortodontyczny metalowy – jest to najbardziej charakterystyczny aparat wykonany najczęściej z bardzo wysokiej jakości stali nierdzewnej, składający się z łuków, zamków i ligatur. Jego zamki przymocowane są do zębów za pomocą specjalnego kleju, a łuk wywiera nacisk na zęby, powodując ich pożądane przemieszczanie się. Aparat ortodontyczny jest relatywnie najtańszy, ale jednocześnie widoczny dla otoczenia.
- Aparat ortodontyczny kryształowy – w tym przypadku zamki aparatu wykonane są z estetycznego, przezroczystego monokryształu, dzięki czemu są dyskretne i mniej widoczne dla otoczenia. Dobrać można również specjalny powlekany łuk estetyczny, także mniej odznaczający się na zębach. Aparat kryształowy jest nadal dość atrakcyjny cenowo, ale już bardziej komfortowy w użytkowaniu.
- Aparat ortodontyczny Damon – to dostępne w naszej klinice SMYLO jedno z najnowocześniejszych rozwiązań we współczesnej ortodoncji. Aparat Damon składa się z samoligaturujących, przezroczystych zamków o mniejszych niż tradycyjne rozmiarach, dzięki czemu są one praktycznie niezauważalne dla otoczenia. Ta innowacyjna konstrukcja pozwala osiągnąć lepsze, bardziej trwałe rezultaty przy krótszym okresie leczenia.
- Aparat Invisalign – to również bardzo nowoczesne rozwiązanie, wyróżniające się brakiem zamków, łuków i ligatur. Aparat ten to wykonana po dokładnych pomiarach, badaniach i wizualizacjach 3D przezroczysta nakładka, idealnie dopasowana do anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta. Nakładki, zmieniane co jakiś czas, stopniowo przesuwają zęby do oczekiwanej pozycji. Tu również leczenie jest krótsze niż w przypadku tradycyjnych aparatów.
- Aparat ortodontyczny lingwalny – w odróżnieniu od pozostałych aparatów, aparat lingwalny zakłada się na tylnej powierzchni zębów pacjenta, od strony języka oraz podniebienia. Dzięki temu jest on zupełnie niewidoczny dla otoczenia. Co prawda początkowo może on nieco utrudniać normalne mówienie, ale stan ten szybko mija.
Na co zwrócić uwagę?
Aparat ortodontyczny dla dorosłego pacjenta dobiera się przede wszystkim pod kątem oczekiwanego efektu terapeutycznego, ale również jego potrzeb estetycznych czy możliwości finansowych. Niektóre osoby, np. ze względów zawodowych, nie mogą pozwolić sobie na noszenie tradycyjnego aparatu metalowego – wówczas lepszym rozwiązaniem będzie aparat lingwalny lub aparat Damon. Dla innych liczy się przede wszystkim krótki czas terapii – w takich sytuacjach dobrym wyjściem będzie aparat Invisalign. Inni pacjenci biorą pod uwagę przede wszystkim kwestie finansowe – tu bez wątpienia najkorzystniejszy będzie tradycyjny aparat metalowy.
Kompleksowe leczenie ortodontyczne, obejmujące również oczywiście dobór najlepszego aparatu ortodontycznego dla pacjentów dorosłych, oferujemy w naszej klinice SMYLO w Warszawie. Zapewniamy profesjonalną opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu ortodoncji, a także indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę – pomożemy Ci odzyskać piękny i zdrowy uśmiech!
Umów się na wizytę
Nasz konsultant oddzwoni do Ciebie i umówi na wizytę w dogodnym terminie
Napisz, jakie są Twoje oczekiwania, np. planowany termin rozpoczęcia leczenia, dodatkowe sugestie.